Praktycznie każda instytucja bankowa oferuje swoim potencjalnym klientom finansowe wsparcie w formie kredytu. Co więcej, ogromna konkurencja, jaka panuje na rynku usług finansowych, sprawia, że tego typu zobowiązania można dopasować do indywidualnych potrzeb, oczekiwań, ale też możliwości spłaty kredytobiorcy. Jakie są rodzaje kredytów i jak wybierać te najlepsze? Kompendium wiedzy prezentujemy poniżej.
Jakie są rodzaje kredytów – główny podział produktów bankowych
Jeśli zwrócimy uwagę na ten główny podział produktów bankowych i zadamy sobie pytanie, jakie są rodzaje kredytów, odpowiemy, że na dowolny cel oraz kredyty celowe. Warto wyszczególnić charakterystykę tego typu zobowiązań, by potencjalny kredytobiorca mógł dobrać finansowe wsparcie wedle indywidualnych preferencji.
Kredyty na dowolny cel, to rodzaje kredytów bankowych, gotówkowych. Kredytobiorca, który wnioskuje o tego rodzaju zobowiązanie, nie musi wskazywać konkretnego celu, jaki chce dzięki pozyskanym środkom zrealizować. Sam bank zupełnie nie ingeruje w to, na co wydawane są pieniądze pochodzące z takiego kredytu. Co ważne, jeśli pod uwagę weźmiemy te podstawowe rodzaje kredytów bankowych, to właśnie zobowiązania na dowolny cel cieszą się największą popularnością. Zaciąga się je szybko, nierzadko przez internet, przy minimum formalności, a środki na koncie kredytobiorcy przelewane są nawet tego samego dnia. Dodatkowo to klient banku wybiera wartość takiego zobowiązania oraz liczbę rat do spłaty. Ciekawostką jest też to, że w tym przypadku weryfikowana jest zdolność kredytowa, zaś proces ten przebiega najczęściej poprzez sprawdzenie zaświadczenia o zarobkach oraz analizie wpływów na konto. By otrzymać kredyt gotówkowy na dowolny cel, kredytobiorca nie musi wnosić dodatkowych zabezpieczeń.
Jeśli dalej będziemy omawiać formy i rodzaje kredytów bankowych, to trzeba podać też specyfikę kredytów celowych. Te działają na zupełnie innych zasadach, niż kredyty na dowolny cel. Kredyty celowe udzielane są na preferencyjnych warunkach, bo już sam cel staje się dodatkowym zabezpieczeniem. Najczęściej brane są kredyty samochodowe, ale również kredyt hipoteczny, czyli na mieszkanie. W zależności od tego, jakie rodzaje kredytów udzielanych przez banki uwzględniamy, patrząc na te celowe, należy zaznaczyć, że w ich przypadku nierzadko konieczne jest jeszcze dodatkowe zabezpieczenie, na przykład wkład własny. Jeśli jednak kredytobiorca spełni te warunki, może liczyć na atrakcyjne zasady współpracy. Trzeba przyznać, że kredyt celowy nierzadko jest tańszy, aniżeli ten udzielany na dowolny cel. Samo wskazanie celu sprawia także, że zdolność kredytowa wyliczana jest na dogodniejszych warunkach, na przykład bez generowania raportu BIK.
Jakie są rodzaje kredytów bankowych – dla osób prywatnych i firm
Na rynku usług finansowych panuje ogromna konkurencja, a każdy bank komercyjny działający na terenie Polski musi wręcz walczyć o potencjalnego klienta. To zresztą dlatego oferowane są różne rodzaje produktów kredytowych, by można było dopasować je do indywidualnych potrzeb, oczekiwań, ale i możliwości spłaty.
Jeśli zastanowimy się, jakie są rodzaje kredytów bankowych, należy zaznaczyć, że takie zobowiązania dzielą się też ze względu na typ samych kredytobiorców. Wyróżnić można kredyty dla osób prywatnych, których zdolność kredytowa wyliczana jest przede wszystkim na podstawie zaświadczenia o generowanych zarobkach – w tym przypadku największe szanse na współpracę z instytucją bankową mają osoby pracujące na umowie z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony, chociaż nierzadko zobowiązanie kredytowe otrzymują również osoby zarabiająca na podstawie umowy zlecenie.
Na rynku usług finansowych funkcjonują także rodzaje kredytów bankowych dla przedsiębiorców. Mowa tutaj o kredytach gotówkowych, w przypadku których zdolność kredytowa weryfikowana jest na podstawie dochodów generowanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Możliwe są też kredyty celowe oraz kredyty inwestycyjne dla biznesów. Coraz częściej banki udzielają nawet finansowe wsparcie podmiotom dopiero rozpoczynającym działalność, które do prężnego rozwoju wymagają dodatkowych środków.
Jakie są rodzaje kredytów bankowych – jak je dobierać?
Każde zobowiązanie bankowe charakteryzuje się innymi warunkami. Ważne jest również to, że każdy bank realizuje własną politykę kredytową i nawet w przypadku tej samej formy finansowego wsparcia może dyktować inne zasady współpracy. To dlatego należy zawsze dobierać kredyt zgodnie z własnymi potrzebami oraz możliwościami spłaty. W pierwszej kolejności trzeba porównać co najmniej kilka konkurencyjnych względem siebie ofert, a dopiero później złożyć wniosek do konkretnej instytucji bankowej. Dla większości potencjalnych kredytobiorców liczą się jak najniższe koszty współpracy z bankiem, ale coraz częściej uwagę zwraca się na jakość obsługi klienta, warunki weryfikacji zdolności kredytowej czy też czas na wydanie decyzji i wypłatę środków. Znaczenie ma też maksymalna wartość kredytu i najdłuższy okres spłacania comiesięcznych rat.
Ostatnie wpisy:
Dodaj komentarz